אין תחום אפור של אונס. אונס הוא אונס הוא אונס: על הפרק "ON ALL FOUR" בסדרה בנות

14 מרץ

*אזהרת טריגר – הפוסט מגלה את פרטי הפרק וגם מתוארת בו סצנת אונס. ראו הוזהרתן

הפרק האחרון של הסדרה בנות בלבל אותי. הוא בלבל אותי כי לא היה לי ברור מה אני רואה שם. כי לקח לי זמן להבין שהרגע צפיתי באונס. בתחילת הפרק רואים את אדם, אחת מהדמויות המרכזיות בסדרה, וגבר קצת משונה, יוצא עם בחורה חדשה בשם נטליה. הם חוזרים מדייט והיא מודיעה לו שהיא מוכנה לקיים יחסי מין. אני זזה באי נוחות בספה. מה זה היא מודיעה לו ככה? איפה הפיתוי? איפה הרמיזות ההדדיות? מי מודיעה רשמית שהיא מוכנה לשכב עכשיו, ואז עוד נותנת רשימת דרישות איך לגעת בה ומה מותר או אסור לעשות, כשזה רק הפעם הראשונה שלהם אחד עם השנייה?

מוזר לי לחשוב על עצמי ככה זזה באי נוחות בסיטואציה הזאת. הרי יכולות ניהול משא ומתן מיני הוא חשוב מאין כמוהו ונשים לא רבות יודעות לעשות אותו טוב ולאורך זמן. בסך הכל זאת הייתה סצנה נחמדה של התחלה של יחסי מין ואדם אפילו אומר לנטליה שהוא שמח שהיא כל כך ישירה איתו.

מגיעות לסצנת הסיום של הפרק. אדם ונטליה הולכים אליו ומשם הכל מתדרדר. בניגוד מוחלט לסצנת הפתיחה של הפרק, בו נטליה מכריזה שהיא מוכנה לשכב איתו ושואלת אותו אם הוא רוצה לשכב איתה, פה קרה בדיוק ההיפך.

אדם מצווה על נטליה לרדת על ארבע. היא מהססת והוא אומר לה שוב "על ארבע". היא יורדת על ארבע. הוא אומר לה לזחול לחדר שלו. היא זוחלת. על הפנים שלה רואות מבט תוהה, מתלבט אך גם מסוקרן. היא משתפת פעולה. רוצה? לא בטוחה. מסכימה? כרגע כן כי רגליה זזות (או שלא?). אומרת שהיא מסכימה? ממש ממש לא. כשהיא מגיעה לחדר שלו הוא זורק אותה על המיטה ואומר לה שהוא רוצה "לזיין אותה מאחור" ומלקק לא את הישבן. היא מנסה לזוז ממגעו ואומרת לו שהיא לא התקלחה. הוא לא ממש מקשיב לה וחודר לתוכה. אחרי 5 שניות של פמפום אגרסיבי הוא מסובב אותה ובא לגמור לה על החזה. היא אומרת לו שהשמלה רק חזרה מניקוי יבש. הוא לא מקשיב לה. היא מורידה את החלק העליון של השמלה כדי שהוא לא ילכלכך לה את השמלה וגומר לה בין השדיים.

בשלב של השפיכה שלו על השדיים שלה, רואים את המבט שלה. היא נראית על סף בכי. לא מחייכת. לא שמחה כמו בסצנת המין בתחילת הסרט וגם לא צוהלת כמו בדייט שלהם בבר. היא עצובה. מנותקת. לא מבינה מה קורה לה כרגע. אחרי שהוא גומר עליה, הוא מנקה אותה עם החולצה שלו. היא מתרוממת ואומרת לו שהיא לא אהבה את זה. שהיא ממש לא אהבה את זה. והיא מעלה את השמלה שלה בחזרה והמבט שלה ממשיך להיות מבולבל. לא מבין. תוהה.

ואז הפרק נגמר. אני יושבת מול הטלוויזיה המומה. לא בדיוק מבינה מה ראיתי עכשיו. ראיתי אונס? לא ראיתי אונס? מה זה בדיוק היה? זה היה אונס תחום אפור? זה היה סקס מגעיל? לא ברור לי. אני לא אוהבת את המונח אונס תחום אפור. זה מפחית בחוויה הסובייקטיבית של הנאנסת. וזה עושה הפרדה בין אונס "לפי הספר" לאונס תחום אפור. איך יכול להיות שאני, שרון אורשלימי, המחנכת המינית המדופלמת, שעובדת במחלקת החינוך של מרכז הסיוע, לא מצליחה לזהות ולהבין אם מדובר באונס או לא?

שיהיה ברור: בשום שלב של הסצנה הזאת לא נאמרה המילה כן על ידי נטליה. בכל שלב של הסצנה הזאת לא נשאלה השאלה על ידי אדם האם היא מוכנה שהוא יעשה לה את זה. בכל שלב בסצנה הזאת לא נראתה התכוונות שלה בשפת הגוף לכך שהיא רוצה שזה מה שיקרה לה. אז למה היה לי כל כך קשה להבין את מה שהרגע ראיתי?

כי "אונס אפור" הוא חלק מהמיינסטרים של סקס הטרונורמטיבי, בו יחסי הכוחות המגדריים הם שמכוננים את יחסי המין. כי אונס אפור הוא חוויה כל כך שגרתית עבור כל כך הרבה נשים, כך שהיכולת שלנו לראות את האונס הפכה לכמעט בלתי אפשרית. כי אונס אפור הוא חלק אינטגרלי מאיך שאנחנו תופסים ותופסות יחסי מין. בעודי קוראת על הפרק בבלוגספירה האמריקאית, וכותבת שורות אלה, אני חושבת על הפער בין סצנת הפתיחה של הפרק, בו לא רק שההסכמה הייתה ברורה, אלא שהיה גם רצון הדדי ברור, מוחצן, מדובר, מתוקשר ביניהם. בסצנת האונס (שיהיה ברור שהיה כאן אונס לכל דבר) אדם לא ראה אותה בכלל. הוא לא ראה אותה כאדם. הוא לא ראה אותה  כסובייקט. היא הייתה כלי שרת עבורו, להחזיר את השליטה לידיו ולכונן את גבריותו מחדש, לאחר שזו נפגעה ורוסקה על ידי האנה.

כל כך הרבה נשים מקיימות כל כך הרבה יחסי מין שהן לא ממש רוצות. מכל מיני סיבות. זה לא צריך להיות ככה. תרבות האונס חייבת להיפסק. סקס מכוח האינהרציה לא צריך להתקיים יותר. זכותנו לחוות את עצמנו כסובייקט בכלל וכסובייקט מיני בפרט, ודרישתנו היא שיתייחסו אלינו כך בחזרה.

הגיע הזמן לשים לזה סוף. אם גם לך יש סיפור של "אונס אפור" בו את לא כל כך בטוחה אם רצית או לא, אם הבעת הסכמה או לא, אם הוא שאל אותך להסכמתך, או לא, את מוזמנת לשלוח אליי את הסיפור, ואפרסם אותו בעילום שם בבלוג. יש לסיפורים שלנו כוח לחשוף את תרבות האונס בה אנחנו חיות ולהפסיק להתייחס לזה רק כסקס גרוע. הגיע הזמן לקרוא לילד בשמו: אונס.

*הפוסט נכתב בהשראת הפוסט בבלוג האמריקאי Xojane

14 תגובות אל “אין תחום אפור של אונס. אונס הוא אונס הוא אונס: על הפרק "ON ALL FOUR" בסדרה בנות”

 1. ג'וני מרץ 15, 2013 בשעה 12:02 am #

  מה שראית היא סצינת מין בדסמי. זה בסדר שהסצינה הזו לא עושה לך את זה. יש אחרות ואחרים שאלו הפנטזיות שלהם, ואני מתאר לעצמי שהם שמחו לראות את המיניות שלהם מיוצגת במיינסטרים הטלוויזיוני. העולם רחב וגדול ויש בו מקום לכולנו.

  • שרון אורשלימי מרץ 15, 2013 בשעה 10:02 am #

   שלום ג'וני יקירי,
   מה שהוצג הוא ממש לא היה סצנה בידיסאמית. בתור אחת שתמוכת בפרקטיקה בידיאסמית, זה ממש לא מה שזה היה… בדסמ מוודא הסכמה מראש או תוך כדי. פה ממש לא הייתה הסכמה. היה כאן אונס

  • maya koy מרץ 17, 2013 בשעה 5:25 pm #

   איזה בדסמ ואיזה נעליים, נטליה לא הסכימה לשום דבר מזה ואמרה לא, ומהלא הזה, החוזר, אדם התעלם. עצוב מאד אם הבדסמ שלך נראה ככה, בלי גבולות, בלי מילות בטחון ובלי שום קשב ל"לא".

 2. 2bigbrowneyes מרץ 15, 2013 בשעה 12:03 am #

  יש לי סיפורים, שיגרמו לשערות שלך לעמוד. לגבי שאר הפוסט – אני חייבת לשאול האם בפרק שראית זה הוצג כאונס או שזה הוצג כיחסי מין נורמטיביים? כלומר בדיאלוגים שאחרי האונס וכ'ו? מי זאת אנה?

  • שרון אורשלימי מרץ 15, 2013 בשעה 10:04 am #

   אשמח אם תשלחי סיפורים. גם לי כמובן יש ואעלה אותם בהדרגה. הפרק משאיר את הפרשנות אצלנו הצופים. זה מש שכל כך מבלבל. האנה זו האקסית של אדם

 3. ררלי מרץ 15, 2013 בשעה 8:13 am #

  שטויות.
  בשום שלב של הסצנה הזאת לא נאמרה המילה כן על ידי נטליה? זה לא רלוונטי כלל. מה שרלוונטי זה שבשום שלב של הסצנה הזאת לא נאמרה המילה לא.
  אז היא הייתה בהלם. סו וואט. לשניהם היו ציפיות שונות מהסקס – הוא רגיל לסקס כוחני מצדו, היא רגילה לסקס מלא שליטה מצדה (בתחילת הפרק היא נתנה לו הוראות מדויקות ויבשות לגבי מה היא רוצה בסקס). הציפיות שלהם התנגשו. היה הלם. באמת באסה. אבל אונס?!
  בחורה משתפת פעולה עם הפרטנר שלה, משתפת פעולה עם הסקס שלו, אבל לא מתאים לה המינון של יחסי השליטה שבו. הוא מלכלך לה את השמלה. קורה. לא כל סקס הוא סשן של נימוסין, – "את רוצה ככה?" – "כן", – "וככה?" – "כן". לא כל דבר צריך לעבור תיאום ציפיות מפורט שמחכה שהיא תגיד "כן" על כל דבר. את לא רוצה מאחורה? אל תגידי "אבל לא התקלחתי" כמו ליידי שובבה, פשוט תגידי "לא", לא מוכנה.

  • שרון אורשלימי מרץ 15, 2013 בשעה 10:03 am #

   סתם שתדע/י, מבחינת החוק שתיקה זה לא. בשביל שהסקס יובן כהסכמה חייבת להיאמר המילה כן. ממש לא חייבת להיאמר המילה לא. שתיקה היא אי הסכמה.

 4. ררלי מרץ 15, 2013 בשעה 11:32 am #

  רגע, אז כל עוד לא אמרתי בפירוש את המילה "כן", הסקס שקיימתי נחשב אונס?
  האם כל סקס צריך להתחיל במילים "רוצה לעשות סקס?"

  • מאיה ריזוב מרץ 15, 2013 בשעה 3:27 pm #

   ברור! על הגבר לוודא במיליון אחוז שהאישה רוצה ומעוניינת לשכב איתו לפני הסקס.
   ואם אני חוזרת לסצינה ששרון תיארה, אז נטליה בפירוש אמרה לאדם בתחילת הפרק מה מותר ומה אסור לו לעשות לה במיטה, ואם הוא עשה את כל הדברים שהיא אסרה עליו לעשות, אז חד משמעית הוא אנס אותה. כשגבר עושה למישהי משהו שהיא לא מעוניינת בו, וטרחה גם להגיד לו את זה לפני הסקס, אז הוא אונס אותה.

  • שרון אורשלימי מרץ 15, 2013 בשעה 3:28 pm #

   בעיני, כן….. אבל כל עוד לא אמרת בפירוש כן או הראת כן נלהב בשפת הגוף, מה שנטליה בפירוש לא עשתה, זה נחשב אונס….

 5. עירית מרץ 15, 2013 בשעה 1:51 pm #

  לררלי
  לא כל סקס צריך להתחיל במילים. אבל כל סקס שאינו אונס מחייב ביטויי הסכמה – בין מילוליים ובין לא-מילוליים – מצד הצדדים הנוגעים בדבר.

 6. חן מרץ 16, 2013 בשעה 1:56 pm #

  איך זה יכול להיות מין אם היא לא רצתה את זה, לא נהנתה מזה, לא הסכימה לזה, בכל פעם שנשאלה סירבה, ומראש (אם הבנתי נכון) הגדירה שהיא לא מעוניינת בזה? זה אונס.
  אוטונומיה על הגוף זה עניין די פשוט: או שאת.ה רוצה שמשהו יעשה בגופך, או שלא. אפור אפשר להגיד על מצבים שלא יודע.ת, שיש איזו אי הבנה לגבי הרצון. כאן אני לא רואה אי הבנה, רק הרצון שלו קיים והרצון שלה לא. זאת הסיטואציה הבסיסית בה מתרחשת אלימות מינית מכל הסוגים. מין מתרחש בסיטואציה שבה הרצון של כל הנוכחות.ים קיים ומכובד.

  • דבי מרץ 19, 2013 בשעה 10:21 am #

   כמובן שזה היה אונס. ושוב חוזרים לנקודת ההתחלה: כדי שנבין את המשמעות של מה שקרה בסצנה המתוארת, בואו נשים במקום הבחורה שנאנסה את הבת שלכם/שלנו, את אחותכם או את אימא שלכם. לא מאמינה שמי מכם היו רוצים לראות אנשים יקרים להם במעמד משפיל ומפחיד שכזה. ועוד דבר: הרבה פעמים נשים מסכימות לאקט מיני שהן לא רוצות בו מפחד שאם יגידו "לא" לאחר שהדבר התחיל, הגבר יתרגז ויגיב בכוח, ואז הן מעדיפות לשתוק, לשתף פעולה, העיקר שייגמר האקט והן תצאנה ב"מינימום" נזק. הייתה פה כוחנות מצד הגבר והאישה לא אמרה "כן"- ולכן זה אונס. אין הגדרה אחרת.

 7. לירון מרץ 19, 2013 בשעה 9:10 pm #

  סליחה שאני מתפרצת, הגעתי לכאן במקרה, אבל הייתי חייבת להגיב. כל מה שכתבת היה יכול להיות נכון, אם היא אכן לך הייתה מסכימה. אבל נטליה אומרת פעמיים (!) בסצנה כן. נכון שהיא לא נהנתה, נכון שלא לזה היא ציפתה ונכון שהוא הביא למיטה מטענים כבדים שלא שייכים אליה או למערכת היחסים, אבל זה לא הופך את זה לאונס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: