על מי האחריות למנוע הריון? "גניבת זרע" כפתרון משפטי לסקס פטריארכלי

24 דצמ

בכתבת מגזין של תכנית החדשות בשישי בערב של ערוץ עשר בתאריך 20/12/13 שודרה כתבה בשם "זרע הפורענות" בו גברים הפכו לאבות בעל כורחם לאחר ליל אהבים קצרצר, או קשר ארוך טווח, שאחריו גילו שהכניסו את האישה להריון וזו לא מעוניינת לבצע הפלה או שזה מאוחר מדי לביצוע הפלה. שלושה גברים רואיינו בכתבה ואישה אחת, אם לילד בן שבע שאביו מסרב להכיר בו או לקחת אחריות כספית עליו, והורשעה לאחרונה בבית משפט השלום ב"גניבת זרע". יש לי הרבה מה להגיד על המקרים שתוארו אבל אתייחס תחילה לשם הכתבה.

"זרע הפורענות" כשמו כן הוא. זרע של גברים הוא אכן מועד לפורענות. גברים שכחו לקחת עליו אחריות והוא מתפרץ לו בשצף קצף לכל עבר, מפרה ומרביע את מי שהוא רק יכול. הגברים בכתבה יגידו אחרת. הם יגידו שהיא אמרה שהיא על גלולות ואפילו הראתה להם אותן. הם יגידו שהיא אמרה שהיא ב"ימים הבטוחים" ושלא צריך לקחת את גלולת היום שאחרי. הם יגידו שהיא תכננה מראש להיכנס מהם להריון ולכן החליטה לשמור את ההריון ולא לעשות הפלה. אבל מה שמעניין הוא מה שהם לא יגידו. הם לא יגידו שהם שכנעו את האישה לקיים יחסי מין ללא קונדום כי הם רצו להנות בסקס ולהרגיש באמת את החדירה. הם לא יגידו שהם היו פזיזים, חסרי אחריות וחסרי מחשבה לפני מעשה.

אף לא אחד מהגברים שרואיינו בכתבה השתמשו בקונדום. אף לא אחד מהם חשש למחלות המועברות על ידי מגע מיני או מהריון. אף לא אחד מהם לוקח על עצמו את האחריות לאחר מעשה אחרי שלא שמו קונדום, ובשיא חוצפתם מעזים להאשימה בגניבת זרע, פרט לאחד שהציע שהיא תיקח את גלולת היום שאחרי. והכי חמור, הם מתלוננים שהיא הרסה להם את החיים. מי בעיקר נהרסו לו החיים, זו אותה אישה, הורה יחידנית, וילד שיודע שאביו לא מוכן להכיר בו או לקבל אותו ומאשים את עצמו בכך. האישה שהפכה לאם אחרי הריון לא מתוכנן, שינתה את מסלול חייה. לא עוד לימודם, קריירה, פרנסה בכבוד, מערכות יחסים חדשות או זמן פרטי. להיות אם משנה לך את החיים וקוטע את המסלול שייעדת לעצמך. הוא משנה תכניות, עושה סדר חדש בסדר העדיפויות ובעיקר משאיר הרבה נשים במעמד סוציו אקונומי נמוך ללא יכולת מוביליות חברתית.

אז איפה האחריות של הגבר בסיפור הזה? רוב הגברים גלגלו את אחריותה הבלעדית של ההריון על האישה. מדהים עוד יותר שבית משפט השלום הסכים איתם במקרה של אחד הגברים. האם יחסי מין הוא לא פעולה בו שני אנשים לקחו חלק? האם אין אחריות משותפת על התוצאות של יחסי מין? האם אין אחריות משותפת על מניעת הריון ומחלות מין? ומעבר לכך, האם נשים וגברים מגיעים באותה עמדת כוח ליחסי המין? בתיאור של האישה את ליל ההתעברות, היא סיפרה שהיא הגיעה לבקר את הגבר האחראי בבסיס בו הוא שירת במילואים וזה שכנע אותה באופן כמעט אגרסיבי לקיים איתה יחסי מין. וכמובן בתוך המיתוס של "לא להרוס את ספונטניות הסקס", מיתוס שגברים רבים מתעקשים לשמר, הם לא השתמשו בקונדום. היא מספרת גם שלפני כן, במהלך הקשר שלהם, היא אמרה לו שהיא לא לוקחת גלולות והוא סירב לקחת את האחריות עליו. גם הידיעה שהפלה קיימת כאופציה, ושהוא מוכן להעביר אותה הליך רפואי לא פשוט ולא נעים, שעלותו הכלכלית יקרה, והמוסריות שלו שנויה במחלוקת (לא עליי כמובן), היא אנוכיות, חוסר אחריות ודוגמא מובהקת לשליטה גברית ביחסי מין.

אז בפעם הבא שגברים חושבים לקיים יחסי מין ללא קונדום, שיחשבו על אלפי השקלים בחודש שהם עלולים לשלם אם יכניסו אישה להריון שהיא לא רוצה להפסיק, לא יכולה להפסיק או לא מאמינה בהפלה כאפשרות. את זרע הפורענות קל לחסום מלפרוץ. את הגברים כנראה קצת יותר קשה.

תגובה אחת אל “על מי האחריות למנוע הריון? "גניבת זרע" כפתרון משפטי לסקס פטריארכלי”

  1. Meni פברואר 3, 2014 בשעה 5:42 pm #

    את זרע הפורענות השוביניסטי בגישה שלך חשפת במשפט "אם יכניסו אישה להריון שהיא לא רוצה להפסיק, לא יכולה להפסיק או לא מאמינה בהפלה כאפשרות". למה לאישה מותר לא להאמין בהפלות אבל לגבר לא? למה את מתלוננת ש"אין אחריות משותפת על התוצאות של יחסי מין" אבל עיוורת (במקרה הטוב) לכך שהפירוש הלא שיוויוני שלך לאחריות גברית לעומת נשית מצטרף שכם אל שכם לשוביניזם הגברי ונותן לו רוח גבית? נראה שאת את דוגלת בכך שלאישה יש אחריות רק מתי ואיך שהיא רוצה, ואחריות הגבר היא גם – מתי ואיך שהיא רוצה, ואם זהו הפירוש המשעשע (אבל לא את הסופרג'יסטיות או הפמיניסטיות האמיתיות אני מניח) שלך למונח "אחריות משותפת" – כלומר רק לפי מגדר אחד המעורבים, נשללת ממנו כל סמכות לקבוע את גורל ההריון ורק חובה עליו לשאת בכל תוצאותיו – על מה את מלינה אם עושים את אותה אפלייה כלפי נשים בתחומים אחרים? הפטרנליסטים, כמוך, מפרשים את אותן מילים אחת לגבר ואחת לאישה, וכמותם את אינך מאמינה כנראה במושגים "אחריות" ו"שיתוף" באופן שיוויוני, והיה מוטב שתודי בזאת. כמובן לא מוסרי לצפות שאישה תעשה הפלה בניגוד לרצונה רק משום שבן זוגה רוצה בזאת; אבל גם לא שתצפה לאיזושהי תמיכה כלכלית רגשית או אחרת במקרה ונכנסה להריון באופן מוכח וברור בניגוד לרצון בעל הזרע לכל אורך הדרך. כלומר, באותה קלות וששון שאת שוללת כל חופש החלטה, ולו כלכלי בלבד, מגבר שיוצר הריון ברמייה או בדרך אחרת בניגוד לרצון בת הזוג – את, אם היית שואפת לשיוויון אמיתי, היית שוללת אותו גם מהאישה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: