לא פותרים אי שוויון של קבוצה אחת על ידי דיכוי של קבוצה אחרת: על התיקון לחוק הפונדקאות שעבר בקריאה ראשונה בכנסת בשבוע שעבר

2 נוב

"אנחנו קמנו לבוקר בו קבוצת מיעוט די נרחבת בישראל מחקה אותך כליל", "גם אנחנו נמנע מלהצביע לך בבחירות הבאות. בוגדת", "נכון לעכשיו, חברת כנסת מטעם מרצ הכשירה את המשך האפליה כלפי קבוצת מיעוטים", "יש לך מזל שהחוק עבר. אם זו הייתה מרצ שמפילה את החוק, היית משלמת על זה בכסא שלך".

אלו רק חלק מהתגובות שקיבלו חברות הכנסת של מרצ החל משני בערב, בו בחרו ח"כ זהבה גלאון, ח"כ מיכל רוזין וח"כ תמר זנדברג, להימנע בהצבעה על הצעת חוק הסכמים לנשיאת עוברים, או כפי שהוא מוכר לנו, חוק הפונדקאות. חברות הכנסת של מרצ עשו את מה שהן היו צריכות לעשות במסגרת המערכת הפוליטית הקיימת ובמסגרת המחוייבות של מרצ לזכויות נשים וזכויות הקהילה הגאה.

מרצ עמדה בפני דילמה פוליטית וערכית גדולה ביותר. מצד אחד, חוק הפונדקאות כפי שהוא היום, מפלה זוגות חד מיניים והורים יחידניים בכל הקשור להבאת ילד/ה גנטי/ת לעולם באמצעות פונדקאית. מצד שני, מרצ מחוייבת לזכויות נשים, ובעיקר לזכות האישה על גופה והאיסור על סחר בבני אדם וסחר באיברים. והפלא ופלא, התיקון לחוק הפונדקאות שיזמה והגישה שרת הבריאות, ח"כ יעל גרמן, לא רואה את האישה הפונדקאית ממטר. הפונדקאית שקופה בעיניהם של מצביעי/ות הבעד. חשוב להדגיש: אין קשר בין ההימנעות של חברות הכנסת של מרצ מהצבעה על החוק הזה לבין העובדה שמדובר בחוק של יש עתיד. החוק אינו שומר על כבוד האדם של האישה הפונדקאית, על צלמה, בריאותה ובחירתה החופשית, ולזה, אנחנו בתנועה הפמיניסטית, מתנגדות בתוקף.

רבות נכתב על כך שפונדקאות מסחרית בינ"ל היא כמעט תמיד בתנועה ממזרח מערב ומדרום לצפון. כלומר, נשים עניות שמספקות בגופן ילדים וילדות חצי ביולוגיים, לנשים וגברים עשירים/ות מהמערב. הדיון בנוגע לזכות הבחירה בנושא פונדקאות הוא דיון עקר. הבחירה היא בין בחירה גרועה אחת לגרועה אחרת ולכן הדיון בנושא חופש הבחירה של האישה הוא לא רלוונטי. בנוסף, התנועה הפמיניסטית התנגדה גם לחקיקת חוק ההסכמים לנשיאת עוברים עוד בשנות התשעים לנוסח בה הוא נחקק, גם מכיוון שלא היה שום פיקוח או רגולציה על ההליך עצמו ועל תנאי החזקתן וטיפולן של הנשים הפונדקאיות, אך גם מכיוון שהחוק הפלה זוגות חד מיניים, כך שלצלוב את חברות הכנסת של מרצ ואת נשות התנועה הפמיניסטית על הסתייגותן מתיקון החוק הנוכחי, כשנאת הומואים, זה שוב, לא רלוונטי.

למי שרוצה לקרוא את האותיות הקטנות של החוק, תוכלו למצוא כמה דברים שהפריעו לנו בתנועה הפמיניסטית ולחברות הכנסת של מרצ: היחידה שמוגבלת בסכום אותו היא יכולה לקבל עבור הפונדקאות, שמתקיימת בגופה, היא הפונדקאית. המשרד המתווך, הרופאים, חברת הביטוח הרפואי – להם אין תקרה המגבילה אותם במחיר שהם רשאים לבקש. אם יש מישהי בהליך שצריכה להיות זכאית לגבות את הסכום שהיא רוצה, זו הפונדקאית. כל האחרים והאחרות צריכים להיות מוגבלים במחיר. סעיף נוסף מקומם: משרדי התיווך נתפסים כעסק לכל דבר. מדוע? חוק האימוץ הבין-ארצי  קובע שאימוץ יעשה רק דרך סוכניות אימוץ שהן סוכנויות ללא כוונת רווח. כלומר, עמותות. מדוע משרדי התיווך של הפונדקאות רשאים להיות עסק? כשמדובר בעסק וסחר בנשים ועוברים, אסור שיהיה כאן שיקול כלכלי! אסור בתכלית האיסור לאפשר רווח מהפרוצדורה הזאת לצדדים שלישיים. כשהאינטרס הוא כלכלי, הניצול מתגבר. כשיש אישה ענייה בתמונה, היא זו שתנוצל. החוק חייב לשנות את האינטרס הכלכלי של כל הנוגעים בדבר.

חברות הכנסת של מרצ, אני גאה בכן! שוב הוכחתן את המחוייבות שלכן לנשים, גופן, זכותיותיהן ובריאותן, ומבלי לוותר על המחויבות לשוויון לקהילה הגאה, מחויבות שתתבטא בעבודה הצפויה שלכן על הפיכת החוק הזה לראוי ושוויוני לכל.

תגובה אחת אל “לא פותרים אי שוויון של קבוצה אחת על ידי דיכוי של קבוצה אחרת: על התיקון לחוק הפונדקאות שעבר בקריאה ראשונה בכנסת בשבוע שעבר”

  1. איציק הימן נובמבר 7, 2014 בשעה 8:46 am #

    ראשית, מביך ממש חוסר היכולת של חברי הקהילה להבין את מורכבות סוגיית הפונדקאות והצדדים השונים שלה, והבחירה *להמנע* ממחישה זאת – הרי אלמלא המחויבות לזכויות הקהילה הגאה, היה מקום להתנגד על הסף.
    שנית, המרכיב הגאה היחיד בכל התייחסות חוקית, משפטית או ממסדית אחרת לסוגיית הפונדקאות הוא ה*שוויון* – לא משנה מה בוחרים להתיר או לאסור, ובלבד שבאופן שווה לכולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: