הגלולה למניעת הריון: אמצעי הגנה ולא אמצעי שחרור

8 יונ

השבוע צפיתי בעוד פרק מהסדרה "אימפריית הפשע" בה בעצם האישה המרכזית בסדרה נענית לבקשתו של נאקי תומפסון להיות לו פילגש. מרגרט, מהגרת אירית שבעלה נרצח על ידי נאקי מכיוון שהכה אותה, מבקשת עצה מאחת מנשות הליגה נגד אלכוהול. האם לענות לבקשתו או לא? מה זה יגיד עליה כאישה מהוגנת? אותה מנהיגה מקומית של ארגון הנשים אומרת לה להיענות לבקשתו ונותנת לה חוברת ראשונה מסוגה בכותרתה: תכנון משפחה, מאת מרגרט סנגר. סנגר הייתה מהראשונות שהפיצה וחינכה לאמצעי מניעה למטרות צמצום הילודה. בהמשך הפרקים אנחנו רואות את מרגרט משתמשת בשיטה הכתובה בחוברת במטרה למנוע הריונות לא רצויים.

ארבעים שנה אחרי, וחודש לפני שצפיתי באימפריית הפשע, סיימתי לצפות בעונה הרביעית של הסדרה מדמן. מדמן מתארת את חייהם/ן של העובדים והעובדות בחברת הפרסום בשדרת מדיסון הניו יורקית. הסדרה מציגה בדיוק רב את הלך הרוח במקומות העבודה מבחינת היחס לנשים ואי השוויון בין גברים לבין נשים. יותר נכון לומר בין גברים לבנים לכל מי שאינו גבר לבן: נשים, יהודים, שחורים. בפרק הראשון של הסדרה, מדריכה המנהלת האדמיניסטרטיבית של המשרד, ג'ואן, את המזכירה חדשה פגי, מה היא צריכה לעשות כדי להיות מוכנה לעבודה. פגי הולכת בעקבות עצותיה לרופא הנשים השכונתי כדי לקבל אמצעי מניעה: גלולות או דיאפרגמה, זה לא כל כך ברור. בהמשך הסדרה ברור לנו מדוע היא צריכה אמצעי מניעה. לקראת סוף העונה הראשונה, פגי נכנסת להריון לא רצוי ומוסרת את תינוקה. בדרך היא גם קצת משתגעת אך בהמשך היא הופכת לקופירייטרית מצליחה, נאבקת על זכותה כאישה בחברה גברית ולדעתי אף תבשר את המהפכה הפמיניסטית בעונה הבאה. אז מה הקשר בין שתי הסדרות הללו?

בצילן של שתי הסדרות הללו מתקיימות אחת המהפכות הגדולות והמשמעותיות ביותר של המאה העשרים, אם לא של ההיסטוריה כולה. הרקע של הסדרה אימפריית הפשע מבוסס על חוק היובש שהעבירו קבוצות של נשים במטרה להיטיב עם חייהן של נשים. המסקנה שלהן הייתה כזאת: כשגברים שותים הם הופכים לאלימים. כשגברים אלימים הם מרביצים לנשותיהם. גברים ששותים מרביצים לנשים. כמובן שברגע שאלכוהול הוצא מחוץ לחוק, השוק השחור שגשג ובעצם על בסיסו התהווה הפשע המאורגן בארה"ב. הסדרה מתארת את התבססות הפשע המאורגן באמריקה. מה שמעניין הוא שאותן קבוצות נשים שהעבירו את חוק היובש, לחמו למען זכויות נשים בכלל וזכות הבחירה של נשים בפרט. בעצם בצילה של הסדרה מתרחש לו הגל הראשון של הפמיניזם. שלימים יקרא הפמיניזם הליברלי.

במדמן בעצם רואים את התהליך שעוברות חלק מהנשים במשרד הפרסום, מעבר ממצב של חוסר הכרה להכרה במצבן הפוליטי ומיקומן החברתי. נשים מוטרדות מינית, מנוצלות ונאנסות, על בסיס יומי. זה בא כחלק מהגדרת התפקיד. הנשים בסדרה נטולות כוח ולכן הן היו חייבות להשתמש באמצעי מניעה. בעצם, ברקע של הסדרה מתרחש לו הגל השני של הפמיניזם הליברלי והגל הראשון של הפמיניזם הרדיקלי. בפרק האחרון של הסדרה רואות כיצד פגי וג'ואן משתפות אחת את השנייה בחוויה שלהן וכאילו נוצרת שם קבוצה להעלאת תודעה. הן מפסיקות להיות מתחרות והופכות להיות שותפות למאבק.

אז מה הקשר בין כותרת המאמר לבין תוכנו? בשתי הסדרות נשים אינן רשאיות לשלוט על גופן. הן לא אחראיות על מי שחודר אליהן. הן לא בוחרות במי שחודר אליהן או מעדיפות בחור כזה או אחר. בשתי הסדרות הנשים משרתות את הפטריארכיה בכך שהן מספקות שירותי מין. יש ששירותי המין נמכרים לנו כצופות, מרצון, ויש שהם נמכרים לנו באי רצון. בשני המקרים מדובר באונס. אם זה כתוצאה מכך שזה הבוס שלך שדורש יחסי מין כחלק מההעסקה, אם זה המאפיונר העירוני שמשכן אותך בבית ומכלכל את ילדייך בתמורה לשירותי מין, אם זה קולגות במשרד פרסום שמקיימים יחסי מין "בהסכמה" אך בעצם מיקומה הפוליטי של האישה לא מאפשר לה להסכים באופן טהור, ואם זה זוג נשוי במשק בית פטריארכלי.

בעצם הגלולה למניעת הריון, ואמצעי מניעה בכלל, לא היוו כלי משחרר עבור נשים, אלא כלי מגן. לנשים לא הייתה שליטה על גופן ולכן הגלולה בעצם מנעה מהן להיכנס להריון לא רצוי. הגלולה הפחיתה את התוצאות הבעייתיות של יחסי מין לא מוגנים, אך לא הקנתה בעלות של האישה על גופה. אומנם, הגלולה ניתקה את הקשר בין מין לפריון ואפשרה לנשים לקיים יחסי מין מחוץ למסגרת הנישואים בלי דאגה להיכנס להריון, אך היא לא שינתה את מערך יחסי הכוח מן היסוד. הגלולה הגנה על נשים ולא שיחררה אותן. היא הסירה אחריות מגברים בהקשר לתוצאות של יחסי המין בכפייה. ולמה בכפייה? כי כשאת צריכה להתפרנס, רוצה להתקדם בעבודה או פשוט נשואה בקשר לא שוויוני, יחסי המין בכפייה. לפחות שנשלוט על הפריון. לפחות שלא נוליד הרבה ילדים. הגלולה לא שחררה נשים. היא התירה לגברים לחדור אליהן בקלות רבה יותר.

מאחורי הגלולה מסתתרת אלימות שקופה. היום "ברור מאליו" שנשים תיקחנה גלולות וגברים לא יישאו בתוצאות של מעשיהם. ניתן לראות זאת בעיקר בקרב בני נוער הנמצאים בזוגיות ומגיעים יחד לייעוץ בקשר לאמצעי מניעה. הם לא רוצים להשתמש בקונדום כי "הוא לא מרגיש" או "זה פחות כיף". במילים אחרות, הוא החליט שהיא "עולה על" גלולות כי הוא לא רוצה לשים קונדום. 150 שנים של מהפכה, ולא הרבה השתנה בתחום הזה. הגלולה למניעת הריון אומנם הגנה על נשים מהריונות לא רצויים, ואף הפחיתה את כמות הילודה באופן ניכר, אך היא ממש לא שחררה נשים או העניקה לנו חירות על גופנו. הגלולה אינה תרופה נגד דיכוי נשים. להיפך, היא כלי שרת בידי הפטריארכיה המבקשת לשמר את יחסי הכוחות המגדריים והפעם יש לה גם מרשם רופא.

תגובה אחת אל “הגלולה למניעת הריון: אמצעי הגנה ולא אמצעי שחרור”

 1. ponetium ספטמבר 11, 2011 בשעה 2:15 pm #

  אני מסכימה ומסכימה ומסכימה.
  שלא לדבר על כך שהגלולה למניעת הריון הפכה לפריט חובה ברשימת המרשמים של הגיניקולוגיה, עד כדי כך שכאשר את מפסיקה, את ננזפת על ידי הרופאים, שטוענים לאי הבטיחות של הבחירה שלך, למרות שקונדומים בטוחים פחות או יותר כמו גלולות, במיוחד האיכותיים שבהם.

  למעשה, זהו מעשה מאוד לא חברי, מצד בן הזוג ללחוץ על בת זוגו לעבור לגלולות. כי הקונדום לא פוגע בבריאותו, לא מעלה את הסיכון שלו לסרטן, יתר קרישיות ופטריה בואגינה. לא תולה אותו בלקיחת כדור מיותר כל יום בחודש. ומוריד לחלוטין את האחריות ממנו על יחסי המין, כאשר קונדום שומר על שני בני הזוג באחריות.
  כי שני בני הזוג צריכים לזכור, ולא חובה שרק החודר(ת) ישים אותו. אפשר גם לשים לו/ה (יש מי שמשתמשות בדילדו… לא?) והאמת, לדעתי זו נקודה מאוד כיפית ומגרה במהלך קיום יחסי המין, כאשר בוחרים לשלב בהם חדירה.

  מעניין אם יש היכן שהו השוואת מחיר על קונדומים וגלולות… מעניין…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: